Terapeutyczne zabiegi na paznokciach

BRODAWKI WIRUSOWE
Brodawki wirusowe wywołuje wirus HPV. Pojawiają się one u osób młodszych jak i starszych, które posiadają osłabiony układ odpornościowy, nadmierną potliwość stóp oraz często odwiedzają baseny.
Kurzajki mogą być płaskie lub mozaikowe. Brodawki mogą być również podobne do odcisków. Często towarzyszy im łuszczący się naskórek. Przybierają kolor biały, żółtawy lub szaro-zielonkawy. Wirus HPV bardzo szybko się rozprzestrzenia, jest zakaźny i może ulegać stanom zapalnym. Dlatego też ważne jest usuwanie brodawek, ponieważ im starsza brodawka tym głębsze jej umiejscowienie w skórze, co z czasem może przysporzyć bolesnych problemów.
Leczenie kurzajek jest długotrwałe, wymagające samodyscypliny pacjenta oraz jego współpracy z podologiem.

ODCISKI

Odciski to zgrubiała warstwa naskórka, powstała w rezultacie silnego i długotrwałego nacisku fizycznego na dane miejsce. Skóra podrażniana przez długi czas reaguje, tworząc twardszą warstwę tkanki, która rogowacieje i – w przeciwieństwie do zdrowych tkanek – nie dochodzi do jej złuszczenia. Z reguły odciski nie są niebezpieczne dla zdrowia. Wywołują jednak nieprzyjemne doznania w postaci bólu, są także nieestetyczne.

Odciski należy usuwać, aby zapobiec ich wpychaniu w coraz głębsze warstwy skóry, unikając tym samym przykrych dolegliwości bólowych. Należy zdać sobie sprawę, że im starszy odcisk tym trudniej go usunąć do końca podczas jednej wizyty w gabinecie podologicznym. Terapia i ilość zabiegów uzależniona jest od czasu jaki odcisk spędził na nadzej skórze.
Odciski mogą się odnawiać, ponieważ stałe zmiany w układzie kostnym stopy mogą nieustannie powodować ucisk i drażnienie różnych obszarów skóry.
Dlatego tak ważna jest profilaktyka w tym zakresie. Warto jest zainwestować w nowe wygodne buty, indywidualne wkladki ortopedyczne, odciążenia lub amortyzację.

MODZELE

Modzele są miejscami występowania hiperkeratoz, czyli wzmożonego i nadmiernego rogowacenia naskórka. Najczęściej są dosyć duże, płaskie, o żółtym zabarwieniu, okrągłe lub owalne. Umiejscawiają się zazwyczaj na opuszkach palców lub podeszwach stopy pod główkami kości śródstopia.

Modzele usuwa się zwykle podczas pierwszego zabiegu. Jednak zabieg nie jest w stanie zlikwidować dalszego nadmiernego rogowacenia. Dlatego też, aby usunąć modzele na stałe należy zwalczyć przyczyny ich powstawania.

Stałe usunięcie modzeli jest niemożliwe, gdy powstają one na skutek zmian w układzie kostnym – obniżenie główek kości śródstopia;w tym przypadku w celu utrzymania skóry stóp w dobrym stanie zaleca się regularne wizyty u podologa, stosowanie odciążeń lub amortyzacji

Zmniejszenie hiperkeratozy spowodowanej noszeniem nieodpowiedniego obuwia jest możliwe poprzez wymianę obuwia lub stosowanie indywidualnych wkładek ortopedycznych.

HIPERKERATOZY
Nadmierne rogowacenie związane jest z zagęszczeniem pokrywowych warstw naskórka, czyli naturalną reakcją ochronną organizmu. Jeżeli przy odpowiedniej pielęgnacji rogowacenie potęguje się bez konkretnej przyczyny, wówczas można stwierdzić wystąpienie patologicznych zmian w skórze oraz często również w tkance łącznej. Kolejnym etapem mogą być pojawiające się złogi, odciski, brodawki, pęknięcia, rozpadliny oraz stany zapalne.

Przyczyny nadmiernego rogowacenia skóry:

 • tarcie i ucisk
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz zaburzenia wegetatywne
 • cukrzyca, reumatyzm, choroby wątroby i nerek
 • złe obuwie
 • nadwaga
 • stanie przez długie okresy czasu
 • deformacje w budowie stopy i nieprawidłowe ułożeni

WKRĘCAJĄCE PAZNOKCIE

Wkręcające się paznokcie – tzw. rurkowate, mogą zagłębiać się w tkankę miękką jedno- lub obustronnie, ale w przeciwieństwie do paznokci wrastających, nie charakteryzują się występowaniem stanu zapalnego wału paznokciowego.

Przyczyny wrastających/wkręcających się paznokci:

 • genetyczne
 • zawodowe – przeciążenie stóp podczas treningów (sportowcy)
 • nieustanne wycinanie bocznych krawędzi paznokci
 • nieprawidłowe skracanie płytki paznokciowej, czyli obcinanie jej na okrągło zamiast na prosto
 • ciasne obuwie
 • obuwie z wąskimi czubkami, wysokimi obcasami