Rekonstrukcja paznokci

Kiedy paznokcie powinny być poddane rekonstrukcji?

Ubytki paznokci stóp mogą mieć różne przyczyny – od uszkodzeń mechanicznych po zmiany chorobowe.
Uszkodzenia mechaniczne spowodowane są najczęściej mocnym uderzeniem w palec, gdzie wraz z usunięciem krwiaka podpaznokciowego schodzi cały lub część paznokcia.
Wiele ubytków paznokci spotyka się po chirurgicznym zrywaniu wrastających paznokci. W tym przypadku często uszkodzona jest macierz i łożysko co skutkuje brakiem prawidłowego wzrostu lub zahamowaniem odrostu naturalnej płytki.

W zmianach chorobowych najczęściej mamy do czynienia z ubytkami na paznokciach zdrewniałych, grzybiczych oraz paznokciach gdzie płytka odkleja się od łożyska (onycholiza).
We wszystkich przypadkach można zrobić rekonstrukcję lub zrobić protetykę czyli założyć protezę paznokcia. Robi się to po to by uszkodzone lub zbyt krótkie paznokcie nie były podrażnione w skarpetkach lub w obuwiu. Dlaczego? Takie uszkodzenia mogą doprowadzać do stanów zapalnych i bolesnych obrzęków palca.
Przeciwwskazaniem do wykonania rekonstrukcji są paznokcie z grzybicą potwierdzoną badaniem mykologicznym. Takie paznokcie należy wcześniej wyleczyć, oczyścić, a potem poddać rekonstrukcji.

Dodatkowo płytka naturalnego paznokcia musi być oczyszczona i wolna od grzybicy. Kruche i zdrewniałe paznokcie muszą być dokładnie ofrezowane i oczyszczone.
Mimo iż masy żelowe stosowane do rekonstrukcji paznokci oprócz właściwości przylepnych mają składniki antygrzybicze to nie są one preparatami leczniczymi lecz zapobiegają powstawaniu starych i nowych stanów źródeł grzybiczych w czasie noszenia rekonstrukcji.
Masy żelowe są elastyczne i mają szeroki zakres stosowania w podologii. Wypełnia się nimi także ubytki po usuwaniu odcisku podpaznokciowego oraz do mocowania tamponady wałów paznokciowych i protektorów. Elastyczność w przypadku mas żelowych stosowanych w podologii oznacza, że podczas chodzenia czyli pracy poszczególnych mięśni palców rekonstrukcja nie pęka ani się nie deformuje. W każdym razie żelowe masy do rekonstrukcji paznokci stóp są bardzo potrzebne i wybitnie dobrze spełniają swoje zadanie.
Wytrzymałość założonej masy na paznokciu uzależniona jest od indywidualnego przypadku .